niebodent stomatolog
ZADZWOŃ Umów wizytę

Blog: Czym jest próchnica zębów – i jak jej zapobiegać?

Czym jest próchnica zębów – i jak jej zapobiegać?

Czym jest próchnica zębów – i jak jej zapobiegać?

Próchnica jest procesem chorobowym twardych tkanek zębów. Wywoływana jest szeregiem czynników. Do rozwoju próchnicy przyczyniają się pewne grupy bakterii żyjących w naszej jamie ustnej. Pożywieniem dla tych bakterii są pozostawione po posiłkach resztki pokarmowe na powierzchni zębów. Niezbędny jest czas dla rozwoju odpowiedniej ilości tych bakterii. W pewnym stopniu decydują też nasze indywidualne skłonności dla rozwoju procesu próchnicowego oraz budowa zębów ich mineralizacja.

Dieta i nawyki żywieniowe, spożywanie dużej ilości cukrów, bardzo przyspieszają rozwój procesu próchnicowego. Zęby pod wpływem działania bakterii ulegają demineralizacji a tkanki twarde zębów ulegają destrukcji.

Zapobieganie powstawaniu próchnicy jest niezwykle proste. Regularne mało skomplikowane zabiegi higieniczne stanowią doskonałą profilaktykę dla rozwoju próchnicy. Używanie szczotki   i pasty do zębów w większości przypadków jest zupełnie wystarczające. Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym i profesjonalna higienizacja jamy ustnej wtedy są potrzebne jedynie dwa razy w roku. Profilaktyka stomatologiczna jest o wiele łatwiejsza i tańsza niż leczenie skutków próchnicy zębów.

Zobacz także:   Trwałość implantów stomatologicznych
Skontaktuj się z nami:
© 2024 Niebodent.pl
PROJEKT I WYKONANIE Nowoczesne strony FISITE.PL
Umów wizytę
Pokaż na mapie
chevron-down