Profilaktyka (skaling, piaskowanie, fluoryzacja) - Warszawa, Bemowo

Profilaktyka stomatologiczna

Zdrowe, zadbane i nieskazitelnie czyste zęby to marzenie każdego. Ale aby takie się stały i pozostały, potrzeba poświęcić higienie jamy ustnej i pielęgnacji zębów odpowiednią ilość czasu oraz regularnie odwiedzać dentystę. Zabiegi pielęgnacyjne wykonywane w domowym zaciszu są niezwykle ważne, ale kluczowe znaczenie ma profilaktyka stomatologiczna, niezbędna do utrzymania zębów i jamy ustnej w doskonałej kondycji. Profesjonalne zapobieganie próchnicy zębów, chorób przyzębia i innych problemów pojawiających się w jamie ustnej sprawi, że do późnej starości będziemy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem.
Profilaktyka stomatologiczna obejmuje kilka rodzajów zabiegów. Wszystkie je możesz odbyć na Bemowie w Klinice Stomatalogicznej Niebo-Dent.

Piaskowanie


Jednym z zabiegów estetycznych jest piaskowanie. Jego celem jest usunięcie osadów nazębnych i mało estetycznych przebarwień pojawiających się na zębach w wyniku działania czynników zewnętrznych.
Zabieg piaskowania jest całkowicie bezbolesny, a nawet jeśli po jego wykonaniu pojawią się jakiekolwiek podrażnienia, to szybko mijają.

Jak wygląda i jak często wykonywać piaskowanie zębów?

Dopełnieniem usunięcia kamienia jest usunięcie osadu nazywane przez nas piaskowaniem. Z dyszy wypuszczana jest mieszanina stomatologicznego piasku, wody i powietrza, przypominająca prysznic dla zęba. Dzięki niemu znikają nieestetyczne przebarwienia, żółtość zębów, brązowe naloty. Uśmiech jest o ton jaśniejszy i to bez wybielania!

Piaskowanie usuwa te najbardziej nieestetyczne złogi, więc można go nazwać po części zabiegiem estetycznym. Jednak osad to też bakterie powodujące choroby w jamie ustnej oraz po prostu szorstka powierzchnia, do której łatwo przyczepiają się kolejne drobnoustroje. 

Śliskie, lśniące białe zęby o jednolitym kolorze, to efekt piaskowania :) 

Profilaktycznie piaskowanie robi się co 6 miesięcy, ale jeśli osad odkłada się wcześniej, można oczywiście, dzięki użyciu delikatniejszych piasków, wykonać je częściej.

Skaling - uzupełnienie piaskowania zębów


Uzupełnieniem piaskowania jest skaling, czyli usuwanie twardych złogów znajdujących się na zębach.
Kamień nazębny może stać się przyczyną wielu problemów, dlatego należy go systematycznie usuwać. Ważnym elementem profilaktyki stomatologicznej jest fluoryzacja. Stosuje się ją w celu zminimalizowania ryzyka pojawienia się próchnicy. Polakierowane fluorem zęby są mocniejsze, odporne na działanie kwasów i licznych bakterii, z którymi na co dzień muszą sobie radzić. Warszawa jest miastem, w którym można doskonale zadbać o zęby. Wszystkie niezbędne zabiegi stomatologiczne wykonacie Państwo w naszej specjalistycznej klinice, znajdującej się w dzielnicy Bemowo.

Co to jest skaling zębów?

Po każdym posiłku wokół zębów zbiera się płytka nazębna, która jest mieszaniną bakterii, zjedzonego pożywienia i śliny. Jest ona miękka, łatwa do usunięcia szczotką z pastą i nitką, ledwo widoczna gołym okiem. W tę miękką substancję wbudowują się minerały jakie mamy w ślinie, utwardzając ją po 3 dniach do porowatego jak pumeks kamienia nazębnego. Pozbycie się go nie jest juz proste, a na pewno nie da się tego bezpiecznie zrobić w domu. Podczas profesjonalnych wizyt higienizacyjnych higienistka lub lekarz usuwają kamień, pozostawiając powierzchnie zębów gładkimi i przyjemnie śliskimi w dotyku. Do tego zabiegu służy skaler - cienka, precyzyjna końcówka z energią ultradźwiękową, którą głaszczemy każdy ząb, aby odczepić od zęba kamień i zniwelować bakterie. Podobną technologię wykorzystują szczoteczki soniczne, które część pacjentów ma w domach. Skaler pracuje z chłodzącą wodą, która może być odczuwana jako nadwrażliwość. 

A komu ten kamień przeszkadza?

A właśnie każdemu :) skraca życie zębów własnych oraz implantów. Kamień nazębny, jako porowata, twarda struktura, uciska dziąsło, powodując jego cofanie się. Jest on tworem zbudowanym w większości z bakterii, które wywołują paradontozę - wieloletnią chorobę, której wynikiem są obniżone, krwawiące dziąsła, odsłonięte korzenie zębów, a nawet ich rozchwianie!  To nie wygląda ładnie i nieprzyjemnie pachnie.

Inną chorobą wywoływaną przez bakterie w złogach nazębnych jest próchnica - chorują na nią nawet 3-letnie dzieci :( W jej przebiegu bakterie zjadają tkankę twardą, czyli ząb. Im większa próchnica, tym kosztowniejsze leczenie zębów. 

Regularne usuwanie kamienia co 6 miesięcy lub częściej, jwśli jest taka potrzeba, pozwala zachować własne zęby i estetyczny kształt dziąsła. To też dobra okazja do kontrolnego przeglądu i zaleczenia ewentualnej próchnicy w początkowym stadium.

le trwa i ile kosztuje scaling zębów?

Pełna wizyta higienizacyjna trwa około godziny. Idealnie jest, gdy możemy wszystkie zabiegi wykonać na jednej wizycie, jednak czasami, ze względu na zdrowie dziąseł, musimy te zabiegi podzielić na 2 wizyty w odstępie tygodnia lub dwóch. 

Koszt całego pakietu zabiegów na jednej wizycie to 250 zł.

 

Co to jest fluoryzacja zębów i ile kosztuje?

Fluoryzacja to chyba najprzyjemniejszy zabieg stomatologiczny :) polega on na nałożeniu na zęby preparatu o większym stężeniu fluoru, niż stosujemy na co dzień używając pasty. Może mieć formę malowania lakierem przy użyciu pędzelka. Może to być nałożenie pianki lub żelu na mięciutkich styropianowych łyżkach. Niektóre preparaty występują w różnych wersjach smakowych :) 

Związek zawarty w szkliwie, który odpowiada za odporność na próchnicę, to hydroksyapatyt - jednym z jego składowych jest wapń. W ciągu życia wapń ulega wypłukaniu z zębów pod wpływem kwasów pokarmowych, dlatego jego braki należy systematycznie uzupełniać zamiennikiem - fluorem. Powstały fluoroapatyt jest dużo odporniejszy na kwasy niż hydroksyapatyt, więc chroni nas dłużej. W zależności od kwasowości naszej diety, jakości szczotkowania, fluoryzacja zabezpiecza przed próchnicą na 3-6 miesięcy, dlatego warto ją powtarzać - u dzieci co 3 miesiące, a u dorosłych co 6.

Zdrowe, mocne zęby, to brak próchnicy i brak wypełnień - to najlepsza droga do zachowania własnych zębów na całe życie. Koszt takiego zabiegu to  zł.

Profilaktyka jest bardzo ważna, lecz nie każdy ma "mocne zęby. W takim przypadku ważne są zabiegi.

 

Wizyta w gabinecie stomatologicznym Zadzwoń do dentystyNapisz do nas