niebodent stomatolog
ZADZWOŃ Umów wizytę

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna Bemowo

Każdy, kto chodzi do dentysty, dobrze wie, że czasem stomatologia zachowawcza nie pomoże i czeka go np. wyrywanie zęba. Jest to podstawowy zabieg w chirurgii stomatologicznej. Usunięcie zęba zawsze traktowane jest jako ostateczność, gdy nie ma już czego ratować.

Chirurgia stomatologiczna w Warszawie i całej pozostałej Polsce to zabiegi wykonywane w znieczuleniu. Niestety, czasami po usunięciu zęba występuje tzw. suchy zębodół – bolesne schorzenie polegające na zapaleniu błony śluzowej w ranie pozabiegowej.

Kłopotliwe bywa niekiedy chirurgiczne usuwanie ósemek, ponieważ zęby te wyrastają w miejscu trudno dostępnym. Ekstrakcja ósemki nie wywołuje powikłań, o ile pacjent zastosuje się do zaleceń  stomatologa. Czasem konieczne jest tzw. dłutowanie ósemki, czyli usunięcie jej w warunkach sterylnych, po nacięciu dziąsła i odsłonięciu kości. Dłutowanie ósemek nie boli, jest jednak zabiegiem inwazyjnym. Usuwanie ósemek w Warszawie kosztuje tyle, ile w innych miastach.

Jeśli po usunięciu zębów dentysta stwierdzi brak dostatecznej ilości kości między jamą ustną a zatoką szczękową, konieczny jest inny zabieg. Chodzi o podniesienie dna zatoki szczękowej poprzez umieszczenie tam kości lub materiału zastępczego.

Innym zabiegiem jest resekcja korzenia zęba. Usuwany jest wtedy jego wierzchołek, a luka uzupełniana wypełnieniem. Każdy chirurg stomatolog z Warszawy, Wrocławia czy innych miast dobrze wie również, czym jest plastyka wędzidełka. To tak zwana frenotomia wędzidełka wargi górnej lub dolnej, a niekiedy języka. Zabiegowi poddawany jest fałd łączący dwa elementy jamy ustnej.

Chirurgia stomatologiczna

Czy wyrywanie zęba boli?

Lekarz dentysta powinien dołożyć wszelkich starań aby wyrywanie zęba nie bolało. Współczesne znieczulenia podawane miejscowo znoszą odczuwanie bólu podczas tej procedury do minimum. Przy usunięciu zęba w znieczuleniu miejscowym pacjent może odczuwać manipulacje lekarza związane z wydobyciem zęba z zębodołu. Generalnie w gabinecie stomatologicznym staramy się przeprowadzić wszystkie procedury bezboleśnie. Niestety znieczulenie trwa około 2 godzin i po bardziej rozległych ekstrakcjach jak dłutowanie ósemki pacjent jest zmuszony przyjmować leki przeciwbólowe również w domu. Niestety niekiedy stan zapalny otaczający bezpośrednio ząb nie pozwala na pełne znieczulenie. Innym problemem są odstępstwa od prawidłowej anatomii. Pomimo podania odpowiedniej dawki znieczulenia nie osiągamy zamierzonego efektu. Wspomniane wyżej wyjątki są na szczęście tylko niewielką i wyjątkową mniejszością. Regułą jest brak uczucia bólu podczas zwykłego  wyrywania zęba, dłutowania ósemek czy resekcji zębów.

Ekstrakcja zęba w ciąży

Ekstrakcja zęba u kobiety będącej w ciąży jest możliwa. Podczas ciąży bywają dla tego mniej i bardziej odpowiednie momenty. Początek i koniec okresu ciąży są najmniej odpowiednim czasem dla wykonania ekstrakcji zęba u ciężarnej. Okres pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem ciąży jest dość bezpieczny dla wykonania zabiegu ekstrakcji. W celu wykonania zabiegu ekstrakcji u ciężarnej kobiety używane jest specjalne znieczulenie bezpieczne dla kobiety i rozwijającego się dziecka.

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?

Zęby mądrości są ostatnimi zębami w łuku zębowym. Proces ewolucji doprowadził do częstego braku miejsca dla tych zębów. Ósemki usuwamy zwykle tak jak inne zęby. Niestety dla części pacjentów usuniecie ósemki staje się swego rodzaju przeżyciem. O tym czy ósemkę usuniemy prosto czy z przygodami decyduje budowa anatomiczna samego zęba jak i jego położenie względem innych zębów. Podczas usuwania zatrzymanej ósemki musimy wdrożyć chirurgiczne procedury. Należy niekiedy naciąć dziąsło pacjenta i uwolnić od kości głęboko w niej tkwiący ząb przy pomocy specjalnych narzędzi. Oczywiście rana po takim usunięciu ósemki zostaje specjalnie opracowana i zaopatrzono szwami. Pacjent po tak wykonanej ekstrakcji  zęba kilka dni po stronie zabiegu bywa obrzęknięty. Konieczne jest także kilkudniowe przyjmowanie antybiotyku dla prawidłowego gojenia rany. Szwy po 7-10 dniach podczas kontroli gojenia należy usunąć.

Suchy zębodół -jako go rozpoznać i leczyć?

Dolegliwości bólowe towarzyszące gojącemu się zębodołowi mają różny charakter. Suchy zębodół czyli utrudnione gojenie cechuje się charakterystycznym obrazem objawów. Bezpośrednio po ekstrakcji zęba dolegliwości są słabo wyrażone lub nie występują. Dolegliwości o znacznej sile pojawiają się na trzeci czwarty dzień po wykonanej ekstrakcji. Suchy zębodół nie ma ściśle ustalonej przyczyny. Polega na niepełnowartościowym utworzeniu się skrzepu wewnątrz zębodołu. Leczenie polega na zmniejszaniu objawów bólowych i stosowaniu w gabinecie specjalnych opatrunków. Zalecane jest przepłukiwanie miejsca po ekstrakcji antyseptycznymi roztworami dla utrzymania odpowiedniej higieny. Niedogodnością jest konieczność kilku dodatkowych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Zwykle po około tygodniu wszystko wraca do normy i pacjent może normalnie funkcjonować.

Co to jest i ile kosztuje resekcja korzenia zęba?

Gdy w okolicy korzenia zęba w wyniku zapalenia wytworzy się zmiana nie poddająca się leczeniu zachowawczemu czyli kanałowemu należy rozważyć inne formy leczenia. Można oczywiście taki ząb usunąć ale gdy sprawa dotyczy jedynki sprawa nieco się komplikuje. Innym sposobem leczenia pozwalającym zachować ząb jest resekcja korzenia. Zabieg ten polega na usunięciu fragmentu korzenia wraz ze zmienionymi zapalnie tkankami.  Warunkiem powodzenia resekcji zęba jest pełne usuniecie zmiany. Należy również pozostawić odpowiednią ilość korzenia aby ząb stabilnie pozostawał w zębodole. Cena resekcji korzenia zęba zależy głównie od postępowania w trakcie zabiegu. Po wytworzeniu ubytku w kości w niektórych przypadkach wskazane jest zastosowanie preparatu do regeneracji kości. Zwiększa się wtedy szanse na powodzenie zabiegu ale jednocześnie znacznie rośnie cena zabiegu. Sama resekcja korzenia zęba kosztuje tyle co skomplikowana ekstrakcja. Zastosowanie preparatu do regeneracji kości przynajmniej podwaja ten koszt.

Podniesienie dna zatoki szczękowej – na czym polega ten zabieg?

O powodzeniu leczenia implantoprotetycznego często decyduje ilość i jakość kości w której umieszczony jest implant. Czasem dla poprawienia warunków w jakich znajduje się implant wymagana jest procedura odbudowy kości. Gdy ten zabieg jest przeprowadzany w bocznych częściach szczęki należy podnieść dno zatoki szczękowej. Zatoka szczękowa jest upowietrznioną strukturą wewnątrz szczęki. Kiedy jej dno znajduje się zbyt nisko brakuje miejsca dla wprowadzenia implantów. Procedura ta polega na odtworzeniu dostatecznej ilości miejsca dla implantów zębowych kosztem przestrzeni w której normalnie znajduje się powietrze. Podniesienie dna zatoki szczękowej można wykonać na kilka sposobów wszystko w zależności od rozmiarów regeneracji kości. Zwykle w przedsionku jamy ustnej wykonuje się nacięcie pozwalające na dostęp do zatoki. Następnie w przestrzeni zatoki umieszcza się materiał będący matrycą dla odtwarzania kości. Ranę zabezpiecza się szwami na okres 10-14 dni. W wybranych przypadkach jednocześnie z materiałem do odtwarzania kości można umieścić też implanty co przyspiesza proces leczenia. Jednak zwykle należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać około pół roku aby warunki do wprowadzenia implantów się ustabilizowały.

Plastyka wędzidełka języka

W jamie ustnej znajduje się kilka wędzidełek. Struktury te znajdują się przy wardze górnej i dolnej oraz języka. Wszystkie te wędzidełka mają swoje bardzo określone funkcje. Jeśli chodzi o wędzidełko języka znajduje się ono pod językiem i decyduje ono o zakresie ruchów języka. Plastyka wędzidełka języka jest konieczna gdy wędzidełko jest zbyt krótkie co zmniejsza zakres ruchów języka. Plastyka wędzidełka języka umożliwia prawidłowa wymowę i często bywa wykonywana z polecenia logopedów. Zabieg jest nieomal bezkrwawy i polega na podcięciu wędzidełka chirurgicznymi nożyczkami i zabezpieczeniu kilkoma szwami. Poprawa ruchomości języka jest obserwowana natychmiast po zabiegu plastyki.

Skontaktuj się z nami:
© 2024 Niebodent.pl
PROJEKT I WYKONANIE Nowoczesne strony FISITE.PL
Umów wizytę
Pokaż na mapie
chevron-down