niebodent stomatolog
ZADZWOŃ Umów wizytę

Resekcja wierzchołka korzenia zęba Bemowo

Resekcja wierzchołka korzenia zęba Bemowo / Warszawa

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Czym jest resekcja wierzchołka korzenia zęba?

Resekcja wierzchołka korzenia to procedura polegająca na odcięciu wierzchołka korzenia zęba oraz jednoczesnym oczyszczeniu otaczającej go kości z wszelkich zmian chorobowych i stanów zapalnych. Zabieg ten jest wykonywany w sytuacjach, gdy ponowne leczenie kanałowe nie jest możliwe lub gdy zmiany okołowierzchołkowe nie reagują na tego typu terapię.

Objawem rozwijającego się stanu zapalnego tkanek otaczających korzeń zęba jest głównie nasilający się ból przy nagryzaniu. Ten ból utrzymuje się ciągle, często towarzyszą mu obrzęk policzka, występowanie wypukleń na dziąśle oraz stan podgorączkowy. Charakter bólu może zależeć od rodzaju zapalenia tkanek, przyjmując postać bólu ćmiącego lub pulsującego. Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych jest reakcją organizmu na obecność bakterii w kanale korzeniowym, co skutkuje powstaniem tkanki zapalnej w okolicy wierzchołka korzenia.

Po przeprowadzeniu resekcji, podobnie jak po każdym zabiegu chirurgicznym, możliwe są niewielkie dolegliwości bólowe oraz obrzęk. Zazwyczaj te objawy ustępują w ciągu kilku dni. Jednak w przypadku utrzymującego się bólu, nasilającego się obrzęku, krwawienia lub wystąpienia gorączki, konieczne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem.

Skontaktuj się z nami:
Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Umów się na wizytę - Resekcja wierzchołka korzenia zęba Bemowo / Warszawa

Zalecenia Pooperacyjne

Po przeprowadzonym zabiegu, ważne jest przestrzeganie określonych zaleceń w celu zapewnienia skutecznego powrotu do zdrowia. Poniżej znajdują się zalecenia pozabiegowe:

 1. Zastosowanie zimnych okładów: Zaleca się stosowanie zimnych okładów na zewnętrzne obszary policzka, aby złagodzić ewentualny obrzęk.
 2. Spożywanie zimnych lub chłodnych pokarmów: W pierwszych dniach po zabiegu zaleca się spożywanie jedynie zimnych lub chłodnych potraw.
 3. Regularne przyjmowanie zaleconych leków: Należy systematycznie przyjmować leki zalecone przez lekarza, zgodnie z jego zaleceniami.
 4. Delikatne szczotkowanie zębów: Zaleca się delikatne szczotkowanie zębów, z wyłączeniem obszaru poddanego operacji. W ciągu pierwszego tygodnia, oczyszczanie obszaru operacyjnego powinno odbywać się tylko palcem i pastą.
 5. Używanie zaleconego płynu antyseptycznego: Należy stosować zalecony płyn antyseptyczny w celu utrzymania higieny jamy ustnej.
 6. Picie dużej ilości płynów: Ważne jest spożywanie dużej ilości płynów. Należy unikać picia gęstych płynów przez słomkę, aby uniknąć nasilenia krwawienia.
 7. Unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego: W okresie 12 godzin po operacji zaleca się unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego.
 8. Informowanie lekarza o niepokojących objawach: W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Wskazania i Przeciwwskazania

Wskazania do zabiegu:

 1. Przewlekłe zapalenia tkanek okołowierzchołkowych (ziarniniaki, torbiele korzeniowe).
 2. Trudności w leczeniu zachowawczym, endodontycznym (zakrzywiony, zwężony kanał korzeniowy).
 3. Nieprawidłowości patologiczne (zębiniaki).
 4. Błędy lekarza (perforacje ściany kanału, złamanie narzędzia w kanale).

Przeciwwskazania:

 1. Zęby mleczne.
 2. Zęby nieprawidłowo ustawione w łuku.
 3. Ostry stan zapalny zęba.
 4. Stany zapalne jamy ustnej i gardła.
 5. Stany wirusowe (opryszczka wargi).
 6. Kobiety w I trymestrze ciąży.
 7. Choroby układowe i narządowe (m.in. cukrzyca, choroby nerek).
 8. Zaawansowana choroba przyzębia (paradontoza).

Resekcja wierzchołka zęba jest zazwyczaj zalecana, gdy tradycyjne leczenie kanałowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów lub gdy występują powikłania po leczeniu kanałowym, takie jak nawracające infekcje.

Przed zabiegiem dentysta zazwyczaj stosuje miejscowe znieczulenie, więc pacjent nie powinien odczuwać bólu w trakcie resekcji wierzchołka zęba. Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie dolegliwości, które można łagodzić stosując zalecane leki przeciwbólowe.

Resekcja wierzchołka zęba może pomóc w usunięciu infekcji, utrzymaniu zęba w jamie ustnej oraz złagodzeniu bólu związanego z problemami korzeniowymi.

Tak, po resekcji wierzchołka zęba zaleca się stosowanie się do zaleceń dentysty dotyczących rekonwalescencji. Może to obejmować unikanie gorących lub twardych pokarmów, stosowanie leków przeciwbólowych oraz odpowiednią higienę jamy ustnej.

Resekcja wierzchołka zęba jest ogólnie uważana za bezpieczną procedurę, ale istnieje ryzyko wystąpienia infekcji, krwawienia lub uszkodzenia sąsiednich struktur. Dentysta podejmie odpowiednie środki ostrożności, aby zminimalizować te ryzyka.

© 2024 Niebodent.pl
PROJEKT I WYKONANIE Nowoczesne strony FISITE.PL
Umów wizytę
Pokaż na mapie
chevron-down