niebodent stomatolog
ZADZWOŃ Umów wizytę

Diagnostyka stomatologiczna Tomografia - RTG Bemowo

Diagnostyka stomatologiczna Tomografia - RTG Bemowo / Warszawa

Diagnostyka stomatologiczna Tomografia - RTG

Badanie RTG zębów to standardowa procedura diagnostyczna w stomatologii. Jest wyjątkowo szybkie, bezbolesne oraz bezpieczne dla pacjenta, gdyż nowoczesne urządzenia diagnostyczne emitują stosunkowo niskie promieniowanie.

Skontaktuj się z nami:
Diagnostyka stomatologiczna Tomografia - RTG

Umów się na wizytę - Diagnostyka stomatologiczna Tomografia - RTG Bemowo / Warszawa

Rtg zęba pozwala ocenić obecność zmian patologicznych w zębie jaki jego okolicy. Widoczne są czasem szczeliny złamania zębów. Na podstawie rtg zęba można ocenić też szczelność wypełnień. Widać w badaniu rtg również elementy protetyczne umieszczone w zębie. Chirurgom zdjęcie rtg ułatwia zaplanowanie zabiegu ekstrakcji pokazując budowę anatomiczną korzeni zębów.

Częstotliwość badania jakim jest rtg zęba ściśle określa lekarz. Dla przykładu leczenie kanałowe zęba wymaga wykonania 3-4 zdjęć. Zdjęcia rtg należy wykonywać tylko wtedy gdy to konieczne dla procesu diagnostyki i leczenia.

Badanie rentgenowskie jest niezbędne dla oceny twardych tkanek zęba i kości. Badanie nie jest obojętne dla naszego organizmu. Promienie rentgenowskie mogą uszkadzać komórki. Jednak dawka ma tutaj kluczowe znaczenie. Przy dziś stosowanych metodach badania rtg dawki są znikome. Jedynie kobiety w ciąży należy specjalnie traktować aby chronić dziecko i badania rentgenowskie wykonywać już po porodzie.

Badanie promieniami rentgenowskimi pozwala wyjawić wiele zmian patologicznych w obrębie zębów i tkanek ich otaczających. Obraz jaki uzyskujemy podczas tego badania jest negatywem. Miejsca jasne słabo przepuszczają  promieniowanie a ciemne pozwalają im swobodnie przechodzić. Zmiany próchnicowe pozwalają na swobodne przechodzenie promieniowania i na negatywie są ciemnymi polami o nieregularnym kształcie. Białe na zdjęciu są twarde zdrowe tkanki zęba i kość która ząb otacza.

Istnieje wiele badań z użyciem promieni rentgenowskich. Pojedyncze zdjęcie zęba jest najprostszym z nich. Cena takiego badania to koszt biletu do kina. Najbardziej zaawansowanym badaniem rtg zęba jest jego tomografia. Koszt takiego badania to około pięciu biletów do kina.

Częstotliwość badania jakim jest rtg zęba ściśle określa lekarz. Dla przykładu leczenie kanałowe zęba wymaga wykonania 3-4 zdjęć. Zdjęcia rtg należy wykonywać tylko wtedy gdy to konieczne dla procesu diagnostyki i leczenia.

© 2024 Niebodent.pl
PROJEKT I WYKONANIE Nowoczesne strony FISITE.PL
Umów wizytę
Pokaż na mapie
chevron-down