Co to jest stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem ubytków próchnicowych zęba. 
 

Na czym polega, jak wygląda i kiedy stosujemy leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe zęba jest to usunięcie zapalnie zmienionych tkanek z wnętrza zęba i jego korzeni. Po wykonaniu znieczulenia lekarz usuwa twarde tkanki zęba aby odsłonić przestrzeń w której znajduje się miazga zęba. Następnie usuwa miazgę zęba przy pomocy specjalnych pilników. Kolejnym krokiem jest poszerzenie i opracowanie chemiczne kanałów w celu  wyeleminowania chorobotwórczych drobnoustrojów. Po opracowaniu mechanicznym i chemicznym kanałów wypełnia się je specjalnym materiałem z użyciem ciśnienia i temperatury. Leczenie kanałowe zęba stosujemy gdy proces próchnicowych ulegnie powikłaniu w postaci zapalenia miazgi. Zapalenie może mieć charakter ostry i przewlekły.
 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem (endodoncja mikroskopowa)

Zastosowanie powiększenia w leczeniu kanałowym zębów ma na celu ujawnienie istnienia dodatkowych kanałów oraz orientacji w anatomii kanałów odnalezionych. Pozwala to na dokladniejsze wykonanie leczenia kanałowego. Zastosowanie mikroskopu niekiedy pozwalana usunięcie pozostawionych w kanałach zęba narzędzi. Mikroskop w rękach wykwalifikowanego specjalisty może być bardzo pomocnym narzędziem. Umiętność  pracy z mikroskopem wymaga od lekarza wielu szkoleń i ciągłego doskonalenia się w pracy klinicznej.
 

Powtórne leczenie kanałowe

Niekiedy zdarza się, że pierwotne leczenie kanałowe nie daje oczekiwanych efektów. Spowodowane jest to skompikowaną anatomią zęba lub pracą w standardach nieodpowiadających wspólczesnej endodoncji. Powtórne leczenie kanałowe polega w odnalezieniu prawidłowej anatomii zęba co jest niezwykle trudne ponieważ anatomia została zmieniona w czasie pierwotnego leczenia. Dodatkowym problemem jest usunięcie resztek materiałów wypełniającego kanały oraz prawidłowe opracowanie kanałów. Bardzo często do takiego leczenia wymagana jest praca z mikroskopem endodontycznym. Leczenie to często stosowane jest przed protetyczną odbudową zębów lub przy występieniu procesów zapalnych w obrębie kości otaczającej ząb. Niekiedy powtórne leczenie ma na celu odnalezienie dodatkowych kanałów.
 

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Istnieje kilka sposobów odbudowy zęba po leczeniu kanałowym. Najprostszym sposobem jest wykonanie kompozytowego wypełnienia. Jest to rozwięzanie ekonomiczne ale ma też swoje ciemne strony. Zaopatrzony w ten sposob ząb niekiedy ulega złamaniu i konieczna jest wtedy ekstrakcja. Drugim bardzo popularnym sposobem jest zamontowanie włókna szklanego w zębie leczonym endodontycznie i odbudowa materiałem kompozytowym. Jednak najbardziej trwałą i pewną metodą odbudowy zęba po leczeniu kanałowym jest odbudowa protetyczna. Polega ona na zamontowaniu wewnątrz kanału wkladu i zaopatrzenie zęba koroną protetyczną. Istnieje wiele materiałów do wykonania wkładów i koron protetycznych. Ale to już zupełnie inna historia.
 

Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe jest procedurą ratującą ząb przed ekstrakcją. Jego koszty zależą od ilości wizyt potrzebnych dla uratowania zęba. Należy pamiętać, że rozróżniamy 2 sposoby leczenia kanałowego: pierwotne i wtórne. Pierwotne jest tańsze z uwagi na brak przeszkód w postaci starego materiału w kanałach i spotykamy oryginalną nienaruszoną anatomię zęba. Powtórne leczenie kanałowe czasami związane jest z niespodziankami, których następstwem jest użycie większej iłości narzędzi, mikroskopu endodontycznego  i poświęcenie  większej iłości czasu. Wymaga też dużej sprawności i doświadczenia od lekarza.
 

Ile wizyt wymaga leczenie kanałowe zęba?

Kiedy leczenie jest pierwotne i nie ma dużego stanu zapalnego w tkankach okołowierzchołkowych ilość wizyt można ograniczyć do 1 lub 2. Gorzej jest w przypadku powtórnego leczenia lub przewlekłego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych.

Kiedy nie było dobrze wykonane pierwotne leczenie kanałowe i zamknięciu uległo ujście kanału wymagane jest założenie środka rozpuszczającego, a także mechaniczne udrożnienie za pomocą różnych narzędzi. Wymaga to kilku wizyt. Niekiedy mamy  złamane narzędzie w kanale i nie możemy opracować wtedy  i wypełnić kanału bez usunięcia narzędzia. Do tego używamy mikroskop endodontyczny  i różne narzędzia. Odrębnym tematem są stany zapalne w postaci torbieli, kiedy leczenie kanałowe może trwać nawet kilka miesięcy. Ilość wizyt podczas leczenia kanałowego ustala lekarz i jest ona uzależniona od konkretnego przypadku.
 

Czy leczenie kanałowe zęba boli?

W stomatologii istnieje wiele stereotypów. Leczenie kanałowe zęba kiedyś rzeczywiście było dosyć bolesną procedurą. Do dziś niektórzy sądzą, że leczenie kanałowe jest związane z silnym bólem. Na szczęście dziś ból udaje się prawie całkowicie wyeliminować. Wszystko to dzięki nowoczesnym znieczuleniom i nowym standardom postępowania.  Wspólczesne leczenie kanałowe pozwala niemal bezbolesnie przeprowadzić tą procedurę.
 

Jak rozpoznać objawy zapalenia okostnej zęba?
 

Zapalenie okostnej zęba charakteryzuje się pojawieniem silnego bólu w okolicy zęba przyczynowego. Dodatkowo towarzyszy mu obrzęk i zaczerwienie tkanek w tej okolicy. Dziąsło w tej okolicy jest bardzo bolesne podczas dotyku. Należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa w celu usunięcia przyczyny zapalenia. Może być to leczenie kanałowe zęba przyczynowego lub jego usunięcie.
 

Leczenie nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów jest często spotykaną u pacjentów dolegliwością. Różne są jej przyczyny. Mogą to być ubytki pochodzenia próchnicowego lub niepróchnicowego, nie zawsze widoczne i  łatwe do znalezienia. Najczęściej jednak nadwrażliwość pochodzi z odsłoniętej szyjki zęba. Bodźce termiczne i chemiczne działają na tę wrażliwą strukturę, powodując dolegliwości. Nadwrażliwość może się pojawić po zdjęciu aparatów ortodontycznych, po wybielaniu zębów albo jako efekt nieprawidłowego, zbyt agresywnego szczotkowania.
 

Niektóre wady zgryzu również mogą być przyczyną szyjek, a nawet ubytków klinowych - dochodzi w nich do przeciążenia poszczególnych zębów, a w konsekwencji do odsłonięcia korzenia. Leczenie zależy od przyczyny i zaawansowania problemu. Gdy doszło tylko do odsłonięcia szyjki wcieramy preparaty fluorkowe lub, jeśli to nie pomaga, nakładamy lakiery światłoutwardzalne, aby zatrzymać przewodzenie bodźców do nerwu zęba. Jeśli jednak doszło do ubytku, zakładamy wypełnienie. Nadwrażliwość, do której przyczyniła się wada zgryzu, również może być leczona powyższymi sposobami, ale problem będzie powracał. W takim przypadki dopiero po leczeniu ortodontycznym możemy oczekiwać trwałej poprawy. Każdemu z tych sposobów leczenia musi towarzyszyć zmiana metody szczotkowania na delikatniejszą, jeśli chcemy aby leczenie było skuteczne.