Co to są implanty zębowe?

Implanty zębowe zostały opracowane w Szwecji. Jak to w życiu bywa był to przypadek. Szwedzcy naukowcy odkryli zgodność tytanu z ciałem ludzkim. Śruba tytanowa która jest wprowadzona w kość pacjenta funkcjonuje jako sztuczny korzeń zęba. Na niej odbudowywana jest korona zęba. Implanty zębowe potrzebują odpowiedniej ilości tkanki kostnej aby utrzymać koronę zęba i wyglądać estetycznie.

Najstarszy implant zębowy funkcjonował ponad czterdzieści lat. Trzeba jednak pamiętać o niedoskonałości tego implantu w porównaniu ze stosowanymi współcześnie wszczepami.

Implant jest tytanową śrubą umieszczoną w kości dla podtrzymania korony zęba lub protezy która może być do niego umocowana.
 

Przeciwskazania dla implantów zębowych

Przeciwskazań dla implantów zębowych jest bardzo niewiele. Dzielą się na bezwzględne i względne. Bezwzględnch przeciwskazań jest bardzo mało, np. choroba psychiczna pacjenta i w związku z tym brak współpracy podczas leczenia. Najbardziej rozpowszechnionym względnym przeciwwskazaniem do wykonania implantów jest palenie tytoniu. Przeciwwskazaniem również może być nieuregulowana cukrzyca, przyjmowanie niektórych leków. Natomiast nie jest przeciwwskazaniem brak odpowiedniej ilości kości.
 

Ile kosztuje wstawienie zęba?

To ile kosztuje wstawienie implantu zależy od jego umiejscowienia. Gdy chcemy wstawić ząb w odcinku przednim cena implantu jest nieco wyższa z powodu zastosowania droższych materiałów. Te droższe materiały decydują o estetyce wykonanej odbudowy. Często o cenie implantów  decyduje konieczność wykonania dodatkowych zabiegów takich jak regeneracja kości lub dziąsła. Cena zależy również od pierwotnej ceny samego implantu. Implanty najwyższej jakości oferują firmy Dentsplay Sirona, Biomet 3i, Strauman oraz Nobel Biocare. Rynek implantów można porównać do rynku samochodowego. Tak jak cena samochodu tak i cena implantu zależy od producenta.
 

Czym jest periimplantitis i jak go leczyć?

Periimpantitis jest powikłaniem przy leczeniu implantoprotetycznym. Może być spowodowanym błędami zabiegowymi lekarza lub brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej pacjenta. Leczenie zależy od stopnia nasilenia tego procesu. Generalnie leczenie ma na celu zahamowanie tego procesu chorobowego.
 

Czy wszczepienie implantów boli?

Wszczepienie implantu zębowego jest procesem odwrotnym do ekstrakcji zęba. Podczas zakładania implantu stosujemy znieczulenie miejscowe. Sam zabieg jest bezbolesny. Dolegliwości które mogą pojawić się po zabiegu wprowadzenia implantu zależą od jego rozległości. Generalnie zalecane jest stosowanie ogólnie dostępnych środków przeciwbólowych. Po kilku dniach od zabiegu wprowadzenia implantów pacjent nie powinien odczuwać żanych dolegliwości bólowych.
 

Odrzut implantu zęba – czy implant zębowy może się nie przyjąć

Brak polączenia implantu z kością występuje w około 2 % przypadków. Może to być spowodowano nieodpowiednią techniką zabiegu lub brakiem zastosowania zaleceń pozabiegowych.
 

Implant zębowy a wysiłek fizyczny

Każdy zabieg chirurgiczny na dłużej lub krócej wymaga okresu rekonwalescencji przez pacjenta. Wprowadzenie implantu w kość pacjenta jest zabiegiem chirurgicznym o pewnym potencjale obciążającym organizm pacjenta i jest przeciwskazaniem do wykonywania wysiłku fizycznego. Oczywiście rozległość zabiegu decyduje o możliwości powrotu do treningów i wysiłku fizycznego jakim jest np. bieganie, siłownia itd.  Wprowadzenie jednego implantu bez dodatkowych procedur regenerujących kość wyłącza pacjenta z treningów na około tydzień to jest do zdjęcia szwów. Wysiłek fizyczny po założeniu większej ilości implantów z dodatkowymi procedurami odtwórczymi na kości należy odłożyć na dłuższy czas. Każdy z pacjentów proces gojenia ma inaczej zaprogramowany. Sportowcy i osoby wykonujący duży wysiłek fizyczny często procesy regeneracyjne mają na nieco wyższym poziomie. Każdy większy wysiłek  fizyczny bezpośrednio po zabiegu chirurgicznym w miarę możliwości powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym.