niebodent stomatolog
ZADZWOŃ Umów wizytę

Blog: Leczenie kanałowe jak wygląda

Leczenie kanałowe jak wygląda

Leczenie kanałowe jak wygląda

Leczenie kanałowe zębów nazywa się fachowo endodoncją. Często budzi u pacjentów lęk i wiele obaw. Czy słusznie?

Kiedy miazga zęba ulega nieodwracalnemu stanowi zapalnemu, konieczne staje się leczenie kanałowe. Jak wygląda taka procedura medyczna i jaki ma przebieg? Toczona procesem zapalnym miazga zęba jest strukturą odpowiedzialną za ukrwienie oraz unerwienie zęba.

W pierwszej kolejności stomatolog podaje pacjentowi znieczulenie, dzięki czemu podczas zabiegu nie odczuwa on dolegliwości bólowych. Kiedy znieczulenie zaczyna działać, stomatolog dokonuje usunięcia miazgi.

Następnie opracowuje otwarty kanał (czyli udrażnia go) i wypełnia materiałem stomatologicznym (najczęściej gutaperką) i pastą uszczelniającą.

Wypełnienie przy leczeniu kanałowym

Wypełnienie jest ostatnim etapem leczenia. Mimo że leczenie kanałowe czyni ząb martwym, pozwala uchronić go przed ekstrakcją, czyli wyrwaniem. Poziom skomplikowania i długość leczenia kanałowego zależy w dużej mierzy od liczby kanałów zębowych i ich anatomicznej budowy. Dzięki zastosowaniu znieczulenia i nowoczesnych narzędzi doświadczony stomatolog wykonuje zabieg w sposób bezbolesny dla pacjenta.

Gabinet Niebodent w procedurze leczenia kanałowego stosuje mikroskop operacyjny, co pozwala w perfekcyjny sposób uwidocznić miejsca niedostępne dla tzw. gołego oka i czyni leczenie jeszcze bardziej sprawnym i bezpiecznym. Mikroskop używany przez stomatologa jest sprzętem o dużym zaawansowaniu technologicznym i znacznie poprawia jakość oferowanych usług oraz komfort pacjenta.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to zaawansowana metoda stomatologiczna, która polega na przeprowadzaniu endodontycznego leczenia zębów przy użyciu mikroskopu. Mikroskop umożliwia lekarzowi dentysta zwiększenie precyzji i skuteczności procedury, co przekłada się na lepsze rezultaty leczenia kanałowego. Oto kilka kluczowych aspektów związanych z leczeniem kanałowym pod mikroskopem:

  1. Zwiększona precyzja: Mikroskop pozwala lekarzowi na dokładne zobaczenie struktur anatomicznych zęba, co umożliwia precyzyjne usuwanie martwej tkanki oraz bakterii z kanałów korzeniowych.
  2. Lepsza widoczność: Mikroskop zapewnia lekarzowi znacznie lepszą widoczność obszaru leczenia, co umożliwia identyfikację i usuwanie nawet najmniejszych złogów lub zakażeń.
  3. Dokładne usuwanie materiałów: Dzięki zastosowaniu mikroskopu, lekarz jest w stanie precyzyjnie usuwać zanieczyszczenia z kanałów korzeniowych, co zwiększa skuteczność leczenia.
  4. Zwiększona skuteczność leczenia: Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na bardziej kompleksową ocenę i leczenie struktury kanałów korzeniowych, co prowadzi do większej skuteczności terapeutycznej.
  5. Zminimalizowanie ryzyka powikłań: Mikroskop umożliwia lekarzowi dokładne zobaczenie struktury korzeni zęba, co pozwala uniknąć przeoczenia istotnych szczegółów i minimalizuje ryzyko powikłań po zakończeniu leczenia.
  6. Poprawa komfortu pacjenta: Leczenie kanałowe pod mikroskopem może być bardziej komfortowe dla pacjenta, ponieważ umożliwia lekarzowi dokładne i precyzyjne działanie, co z kolei może przyspieszyć proces leczenia.
Zobacz także:   Trwałość implantów stomatologicznych

Warto jednak zaznaczyć, że nie wszyscy dentyści korzystają z mikroskopów podczas leczenia kanałowego. To zaawansowane narzędzie wymaga specjalistycznej wiedzy i szkolenia. Jeśli pacjent jest zainteresowany leczeniem kanałowym pod mikroskopem, powinien skonsultować się z doświadczonym endodontą, który ma doświadczenie w korzystaniu z tego rodzaju technologii.

Leczenie kanałowe w praktyce

W przypadku, gdy dosięgnie nas nieodwracalne zapalenie miazgi zęba, mamy tylko jedną możliwość leczenia. Jest to tak zwane leczenie kanałowe, które polega na usunięciu zmienionej przez chorobę miazgi zęba, znajdującej się w komorze i kanałach a następnie na wypełnieniu tego miejsca stosowanym w stomatologii materiałem, którym może być gutaperka.

Usuwanie miazgi z kanałów odbywa się w znieczuleniu. Kanały zostają następnie dezynfekowane i wypełnianie, wymienianą już, gutaperką. Jeżeli zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo, to ząb powinien pozostać w naszych ustach przez bardzo długi okres i nie powinien powodować żadnych objawów, które byłyby niepożądane. Leczenie, które zostało przeprowadzone nieprawidłowo, może spowodować kolejne zapalenia, które skutkują w najgorszym przypadku konieczność usunięcia zęba z jamy ustnej.

Przebieg leczenia kanałowego

Cały przebieg leczenia możemy podzielić na kilka faz. Ich ilość zależy przede wszystkim od decyzji lekarza, który analizuje całe uszkodzenie oraz podejmuje decyzję, które czynności będą potrzebne. Możemy jednak wymienić i opisać podstawowe fazy leczenia kanałowego.

Zobacz także:   Piaskowanie zębów czy warto

Pierwszym etapem jest otwarcie komory zęba a następnie usunięcie miazgi. Jeżeli jest ona nadal żywa, to należy zastosować to w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu masy następuje tak zwane opracowanie kanału przy użyciu odpowiednich narzędzi oraz w związku z obfitym płukaniem. Opracowanie kanałów ma na celu całkowite usunięcie miazgi oraz toksyn bakteryjnych, które znajdują się w kanalikach zębinowych. Następnie, lekarz przechodzi do osuszenia kanałów. Kolejnym krokiem jest wypełnienie kanałów odpowiednimi materiałami. Ma to na celu zamknięcie światła kanału co uniemożliwi przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek. Na koniec leczenia pozostaje wypełnienie zęba za pomocą materiałów kosmetycznych.

Decydując się na leczenie kanałowe, na przykład w Warszawie, warto iść do specjalisty, który posiada dobre opinie wśród klientów. Mamy wówczas pewność, że zabieg zostanie wykonany prawidłowo i nie trzeba będzie się martwić o powstawanie kolejnych zapaleń okołowierzchołkowych.

Skontaktuj się z nami:
© 2024 Niebodent.pl
PROJEKT I WYKONANIE Nowoczesne strony FISITE.PL
Umów wizytę
Pokaż na mapie
chevron-down